top of page

Norwegia, Trondheim

SANDBAKKTUNET

pow. użytk.: 46560 m2

Ilość mieszkań: 51

Realizacja: 2018

2017.05.18 Sandbakktunet logo 1.png

Typ: 5 budynków wielorodzinnych

Projekt Sandbakktunet, to kompleks 5 niedużych bloków, które tworzą kwartał zabudowy wielorodzinnej w południowej części Trondheim. Liczące 51 mieszkań założenie zostało zlokalizowane w jednej z typowo mieszkaniowych dzielnic miasta, pośród drobnej zabudowy jednorodzinnej. Charakter otaczającej architektury w znaczący sposób wpłynął na skalę i kształt projektowanego obiektu. Poszanowanie istniejącego ładu architektonicznego, próba jego kontynuacji, a także chęć stworzenia architektury przyjaznej zarówno jej przyszłym użytkownikom jak i ich sąsiadom wyznaczały główne kierunki myślenia o kształcie projektu.

 

Nowoprojektowany obiekt został podzielony na 5 mniejszych kubatur, które liczą zaledwie po 3, a na niektórych fragmentach nawet po 2 kondygnacje. Dzięki rozdrobnieniu bryły oraz niedużej wysokości kompleks nie tylko dobrze wpisuje się w skalę sąsiadującej zabudowy, ale również szanuje otaczającą naturę – nie przytłacza jej i znajduje sobie/ zajmuje właściwe wobec niej miejsce – tworząc rodzaj przestrzeni, w której wszystko zachowuje właściwy rozmiar i jest przyjazne człowiekowi. Niewielka wysokość budynków wynika jednak nie tylko z aspektów estetycznych czy ideowych, ale również czysto funkcjonalnych. Jest ona istotna ze względu na zapewnienie odpowiedniego nasłonecznienia terenów sąsiednich. Niewysokie budynki nie zacieniają otaczających działek i domów, przez co nie pogarszają dotychczasowych warunków życiowych mieszkańców. Zwrócono także uwagę na inne czynniki, które mogłyby powodować uniedogodnienia. Ze względu na potencjalny hałas od strony drogi szybkiego ruchu na północy, budynki maksymalnie odsunięto od granicy działki w kierunku południowym.

 

Aby obiekt jeszcze lepiej wpisywał się w zastany kontekst do jego wykończenia wykorzystano głównie naturalne materiały takie jak drewno, które pojawia się zarówno na elewacjach, posadzkach, jak i na części balustrad i innych elementów dekoracyjnych. Neutralna kolorystyka w odcieniach brązów, bieli i szarości kontynuuje charakterystyczną dla tej przestrzeni paletę barw. Aby delikatnie urozmaicić elewacje wprowadzono pojedyncze, intensywnie żółte i pomarańczowe akcenty, które zaznaczają wejścia do budynków i do mieszkań. Wprowadzono również rozwiązania, które nadają bryłom budynków nietypowy kształt i charakter, co sprawia, że nie przypominają one tradycyjnej zabudowy mieszkaniowej. Nieregularna forma drewnianych balustrad na galeriach oraz ciekawe przesłony klatek ewakuacyjnych maskują mniej atrakcyjne części budynku oraz jednocześnie zdobią i urozmaicają jego elewacje.

 

Nieprzypadkowa jest również organiczna forma terenu znajdującego się pomiędzy budynkami. Nieregularne podziały i miękkie formy w połączeniu z siatką traktów pieszych oraz wykorzystaniem naturalnych materiałów, tworzą atrakcyjną i przyjazną przestrzeń, która wyraźnie koresponduje z naturalnymi obszarami zielonymi, położonymi w niedalekim sąsiedztwie.

 

Oprócz ciekawej architektury i atrakcyjnej lokalizacji projekt zapewnia także bardzo funkcjonalne mieszkania. Kompleks oferuje aż 22 typy różnych mieszkań o powierzchni od 44,5m2 do 119 m2, z których każde posiada niezależny, zapewniający prywatność balkon lub taras, oraz miejsce parkingowe, znajdujące się w garażu podziemnym. Wszystkie mieszkania są orientowane, salony wraz z tarasami usytuowano od strony południowej, co pozwala w pełni wykorzystać popołudniowe słońce i cieszyć się jego ciepłem w wolnych chwilach.

 

Dbałość o ergonomię, wygodę oraz poszanowanie zastanego porządku stworzyły spójną oraz atrakcyjną funkcjonalnie
i wizualnie architekturę.

bottom of page