Norwegia, Trondheim
FJÆREGATA
pow.: 7573,6m2
pow. użytk.: 554 m2
Ilość mieszkań: 10
Akceptacja projektu: 2016

Typ: budynek mieszkalny
Wśród historycznego i różnorodnego nie-portowania znajduje się budynek, który jest łagodnym przejściem między historią a współczesnością. Pięć pięter zawiera 10 mieszkań podzielonych na 7 różnych typów. Okna są oznaczone francuskimi balkonami, a na parterze przejście prowadzi na wewnętrzny dziedziniec, gdzie znajduje się główne wejście. Ograniczenia wynikające z maksymalnej wysokości, bezpieczeństwa pożarowego i zachowania dziedzictwa historycznego wpłynęły na wybór projektu.
Rezultatem jest niezwykły budynek z korzeniami mocno zakotwiczonymi w przeszłości, zdolny do kiełkowania do unikalnego kształtu modelowanego surowymi geometrycznymi liniami uwzględniającymi otaczające środowisko. Budynek jest zdefiniowany przez trzy główne tomy różniące się szczególnym znaczeniem:
Pierwszy to prosty geometryczny element zawieszony nad przejściem przez budynek. Na najwyższym piętrze specjalne mieszkanie podzielone jest na dwa piętra i ma prywatne tarasy na najwyższym piętrze po obu elewacjach. Pokrycie gambrowym dachem z lukarnami to przypomnienie starszego o ponad sto lat znaku miejskiego, który nadaje projektowi klucz do przeszłości.
Drugi obejmuje obszar połączenia, windę i schody. Jest to widoczne przez długi przeszklony otwór, który dzieli objętości i wykrywa główne wejście. Część, w której znajduje się winda i obszar połączeń, to proste, racjonalne pudełko z trzema kwadratowymi oknami i drzwiami wejściowymi. Skórka jest pokryta tym samym materiałem, który jest stosowany na dachu, blachami aluminiowymi, tworząc ciągłość od góry do dołu budynku i jednocześnie mogąc podkreślić podział elewacji na trzy odrębne elementy. Trzecia część to znów prosty i czysty tom. Tym razem otwory prowadzą na najwyższe piętro, na którym znajduje się charakterystyczny element projektu: wspólny taras. Przestrzeń ta jest pokryta drewnianą konstrukcją z okiennicami, które podążają za wyobrażoną siatką, która wyznacza główne linie całej fasady. Przestrzeń ta ma na celu socjalizację i daje mieszkańcom możliwość cieszenia się spokojem chronionego dworu.