top of page

Norwegia, Trondheim

HEIMDALSPORTEN

pow. użytk.: 17440 m2

Ilość mieszkań: 200

Projekt: 2019

2018.08.07 logo choosen copy.png

Typ: 4 budynki wielorodzinne

Heimdalsporten to nowoczesny kompleks zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej liczący aż 213 mieszkań. Zlokalizowany w południowej części Trondheim projekt składa się z czterech punktowców, liczących po 7 i 8 kondygnacji. Wysokość obiektów określił plan regulacyjny, który od strony północno wschodniej zakłada / przewiduje budynki wysokie, stąd też HUS A oraz B mają po 8 pięter a dwa pozostałe C i D po 7. Budynki położone od południowej i zachodniej strony są o jedną kondygnację niższe z powodu sąsiedztwa niskiej zabudowy jednorodzinnej.

 

Aby rozsądnie i optymalnie wykorzystać przestrzeń oraz sprostać wymaganiom planu dotyczącym wysokości nowoprojektowanych obiektów wybrano formę punktowców. Wokół głównego rdzenia budynku rozmieszczono mieszkania o powierzchni od 41m2 do 108m2. Największe mieszkania zostały zlokalizowane na ostatnim piętrze. Mieszkania od strony północnej są dwustronnie doświetlane. Wszystkie mieszkania mają duże i wygodne balkony. Co więcej te z nich, które są umieszczone od północnej i wschodniej strony zostały dodatkowo zabezpieczone przed potencjalnym hałasem poprzez zastosowanie pełnego szklenia. Zapewnia to mieszkańcom komfortowe i zdrowe warunki do życia
i wypoczynku.

 

Te korzystne warunki znacznie podnoszą także funkcjonalnie zaplanowane mieszkania oraz sąsiedztwo obszernej przestrzeni zielonej. Zwarta forma architektury, jaką jest punktowiec, pozwoliła ograniczyć powierzchnię zabudowy i wykorzystać niezabudowaną część działki na teren rekreacyjny. Pomiędzy poszczególnymi budynkami zaprojektowano trakty piesze łączące poszczególne przestrzenie. Od strony południowej usytuowano plac zabaw, wykorzystując najlepiej nasłonecznioną część działki.

 

Czynnikiem, który po części zadecydował o kształcie projektu jest duża różnica wysokości terenu, z powodu której 2 budynki B i D zostały częściowo zagłębione w terenie. Niedoświetlone części tych budynków (1 i 2 kondygnacji) wykorzystano / przeznaczono na schowki lokatorskie. Między innymi z tego powodu główne wejścia do budynku umieszczono od strony wewnętrznego dziedzińca. Wyróżniono je intensywnym żółtym i pomarańczowym kolorem, aby były łatwe do odnalezienia i wyraźnie wskazywały drogę.

 

Miejsce lokalizacji projektu zostało także doskonale skomunikowane z miastem. Tuż obok projektowanego kompleksu przebiegać będzie linia autobusowa „Super Bus”, której przystanek usytuowano przy jednej z głównych dróg dojazdowych do kompleksu. Zapewniono także odpowiednią liczbę miejsc parkingowych oraz parkingów dla rowerów. Część z nich będzie zlokalizowana na powierzchni a część zostanie umiejscowiona pod ziemią. Parking podziemny zostanie przykryty dachem zielonym, który zostanie wykorzystany jako teren rekreacyjny.

 

Użyte materiały wykończeniowe zostały utrzymane w naturalnej kolorystyce. Paleta bieli, szarości i beżów została wzbogacona o pojedyncze żółte i pomarańczowe akcenty. Stonowana i neutralna paleta barw doskonale koresponduje z wyrazistą i mocno rozrzeźbioną bryłą. Prostopadłościenna i jednorodna forma została wzbogacona o pojedyncze drobne kostki, których przemyślany choć nieregularny układ znacznie ją urozmaica i nadaje jej dynamiczny wyraz. Ciekawa architektura w połączeniu z funkcjonalnymi rozwiązaniami przestrzennymi tworzy spójną i wyrazistą całość.

bottom of page